
JL03A Espresso Machine
Designed for black coffee. Features a 400g removable bean hopper and SGH64 grinding system for one-touch espresso extraction. Simple to operate and clean, ideal for daily enjoyment of pure coffee.
- Product Introduction
Product Highlights
Stable extraction, Rich Aroma
The SGH64 grinder, equipped with a metal flat burr, features 9 levels of grinding size, allowing it to extract beans of varying roasting degrees effectively.


Detachable Bean Hopper
JL03A adopts a 400g bean hopper with a detachable structure, designed to simplify daily refilling and cleaning.
Smart APP & Customization
Connect JL03 with your mobile app to access advanced settings, create and save personalized settings, and adjust brewing parameters in "Advanced Mode."

Application Scenario


Configurations & Specifications

JL03A
| JL03A | |
| Daily Output | 10 cups |
| Machine Dimention | 243(W)*416(H)*470(D)mm |
| Net Weight | 9.5kg |
| Rated Voltage/Frequency | 220-240V,50/60Hz |
| Rated Power | 1600W |
| Bypass for Ground | √ |
| Screen | touch screen |
| Bean Hopper | 400g x1 |
| Grinders | SGH64 x1 |
| ES Brewers | S20(6-20g) |
| Water Boiler | Thermobloch x1 |
| Pump | Piston pump x1 |
| Fresh Milk Foam | × |
| Milk Tank | × |
| Spout Height | 100-140mm |
| Steam Wand | × |
| Waste Bucket | 10 cakes |
| Drip Tray | 0.6L |
| Water Supply | 1.5L, water tank |
| Network | Optional, Bluetooth&Wifi |
| IoT | Optional, Mobile APP(Android or IOS) |
YOU MIGHT ALSO LIKE








