
JL09 Espresso Coffee Machine
JL09 is a compact and reliable fully automatic coffee machine, with a separate steam wand, ideal for small offices and coffee enthusiasts who are seeking premium espresso coffee quality.
- Product Introduction
Product Highlights
Metal Flat Burr Grinder
Equipped with a commercial-grade metal grinder with 64mm special steel burrs, 9 adjustable grinding sizes, ensuring stable and fine grinding.


Steam Wand
One-touch steam release for creating quality milk foam, allowing for more creativity and enjoyment in coffee beverages.
No-bean Detection
Detects bean shortages in the coffee bean hopper, providing real-time remote reminders for timely bean refilling, making maintenance worry-free.

Application Scenario


Configurations & Specifications

| JL09-ES1C-FV | |
| Daily Output | 30 cups |
| Machine Dimention | 300*440*490mm |
| Net Weight | 15kg |
| Rated Voltage/Frequency | 220-240V 50/60Hz |
| Rated Power | 1500W |
| Screen | 7" touch screen |
| Bean Hopper | 1 x 500g |
| Grinders | Jetinno SGH64 x 1 |
| ES Brewers | S14/S20 x1 |
| Filter Brewer | / |
| Canisters | / |
| Mixer | / |
| Water Boiler | Thermal block, 1500W |
| Steam Boiler | / |
| Water Pump | electromagnetic pump x 1 |
| Fresh Milk Foam | / |
| Spout Height | 80-160mm |
| Separate Hot Water | / |
| Steam Wand | √ |
| Waste Bucket | 20 cakes |
| Drip Tray | 0.7L |
| Full Water Detection | √ |
| Water | 2L or 8L water tank/tap water/barrelled water |
| Network | WIFI, 4G (optional) |
| Certificates | CB,CE,CQC,EAC |
←
Previous: JL10 Fresh Milk Coffee Machine
Next: JL08 Espresso Coffee Machine
→
SEND INQUIRY
YOU MIGHT ALSO LIKE






.jpg)
.jpg)
.png)





